Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
31 Ekim 2017 06:32

Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 26 Ekim 2017 tarihinde Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen bir programla gerçekleştirildi.

Müzik dinletisinin ardından açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, yeni akademik yılın üniversitemize güzellikler ve başarılar getirmesi temennisinde bulunarak, Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı. Yaklaşık 15 aydır görevde olduklarını anımsatan Rektörümüz, “Bu süreçte bireysel kavgaları değil kurumsal faydaları gözettik. İstedik ki, üniversitemizde huzur hakim olsun, öğretim üyelerimizin motivasyonu bozulmasın. Onların bu huzur ve motivasyon ile hem üniversite ve hem kendi adlarına nice başarılara imza atmasını hedefledik” dedi.

 

 

‘Araştırma Üniversitesi Olmanın Gururunu Yaşıyoruz’

Gazi Üniversitesinde olumlu gelişmelerin en büyük çıktısını 26 Eylül 2017 tarihinde aldıklarını ifade eden Rektörümüz Uslan, “Külliye’de gerçekleşen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreninde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilanlarıyla elinden aldığımız belgeyle ülkemizdeki 10 araştırma üniversitesinden biri olarak taçlandırıldık. Bu süreçte gerek akademik çalışmalarıyla, gerekse bu sürecin yönetilmesinde ve başarıda emeği geçen tüm akademisyen ve idari personelimize desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum, hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Araştırma üniversitelerinin sorumluluklarını anlatan Rektörümüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin merak ettiği bir konu var. ‘Üniversitemiz araştırma üniversitesi oldu, peki bundan sonra ne olacak’ diye soruluyor. Araştırma üniversitelerinin hedefi ülkemizin bilimsel seviyesini arttırmaktır. Ülkemizin bilim alanında dünyadaki tanınırlığını artırmaya yönelik bir projedir. Bundan böyle araştırma üniversitelerine araştırma projesi ve altyapısı için ek kaynak ve öncelik verilecek ve bu üniversitelerin önceliği olacak. Bunun yanı sıra uluslararası araştırmacı istihdamında kolaylıklar sağlanacak. Personel desteği dahil olmak üzere ilerleyen süreçte idari ve mali özerklikle ilgili adımlar da atılması söz konusu olabilecek.”

‘Üniversitemize İlave Ek Kadro Verildi’

Araştırma üniversitelerine büyük sorumluluklar düştüğünü bu sebeple ilave kadro ilanları açıldığını dile getiren Rektörümüz Uslan, “Araştırma üniversitesi olmadan önce, 2017 yılında bize, toplam 58 araştırma görevlisi, uzman ve öğretim görevlisi kadrosu verilmişti. Araştırma üniversitesi olduktan sonra bu sayıya 25 kişi daha eklendi ve bu yılın sonuna kadar kullanılmak üzere üniversitemize verildi. Ayrıca doktora sonrası çalışmalarla ilgili destekler söz konusu olabilecek. Bunun haricinde biz, doktora çalışması yapacak öğrencilere ağırlık vereceğiz ve uzun vadede lisans öğrencilerinin sayılarının düşürülmesi söz konusu olacak. Başkanımız da konuşmasında bunu ifade etmişti” ifadelerini kullandı.

‘Araştırma Üniversitesi Liginde Kalıcı Olmalıyız’

Gazi Üniversitesinin 2017 yılı itibariyle kurumsal olarak dış değerlendirmeye tabi olan üniversitelerden biri olduğunu dile getiren Uslan sözlerine şöyle devam etti: “İlk ziyaretimiz 20 Kasım 2017, 2’ncisi ise 6-9 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Araştırma üniversitesi ligine çıkmak önemliydi elbette ama asıl önemli olan bu ligde kalıcı olabilmek. Bu sebeple motivasyonumuzu buna yönelik olarak arttırmamız gerekiyor. Kurumsal Dış Değerlendirme Kurulu, araştırma üniversitelerine yönelik bir sistem geliştirdi. Üniversitelerin somut çıktılarına bakılıyor. 58 aday üniversite arasından araştırma üniversitesi seçildik. Yani öz değerlendirme raporunda koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu sebeple üniversite olarak hepimizin sorumluluğu bir kat daha artmış durumda.”

‘Biz Önemli Bir Üniversiteyiz’

Gazi’nin araştırma üniversitesi olmayı hak ettiğini vurgulayan Rektörümüz, “Zaten bunu biz değil rakamlar ortaya koyuyor. URAP’ın 27 Mart 2017 tarihinde yaptığı açıklamaya göre 10 uluslararası derecelendirme kuruluşunun 9’unda yer alan ülkemizin 5 üniversitesinden biri olduk. 15 Mayıs 2017 tarihinde açıklanan dünya bilim alanı sıralamasında 13 bilim alanıyla ülkemizi en çok bilim alanıyla temsil eden üçüncü üniversite olarak listeye girmeyi başardık. Bu 13 bilim alanının 6’sında ilk 500 içindeyiz. Bundan sonraki hedefimiz çıtayı yükselterek diğer bilim alanlarında da ilk 500 içinde yer almak” diye konuştu.

 

Gazi BEST Kurulu

Üniversite senatosunda Gazi BEST Kurulunun kurulması yönünde karar aldıklarını anımsatan Rektörümüz Uslan sözlerine şöyle devam etti: “Bu kurulda ülkemizin stratejik öncelikleri konusunda üniversitemizin, akademisyenleri ile birimlerinin birbiriyle ne gibi işbirlikleriyle, bu stratejik önceliklere hizmet edebileceği noktasında farkındalıklar oluşturmayı amaçlıyoruz. Ayrıca akademisyenler ile birimlerimizi bu farkındalıklar doğrultusunda bir araya getirmek ve bu doğrultuda Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik projeler geliştirilip, politikalar belirlenmesi konusunda sorumluluk alacak bir üst kuruldan bahsediyoruz. Gazi BEST Kurulunun açılımını da Gazi Üniversitesi Bilim, Eğitim, Sanat, Teknoloji, Girişimcilik ve Yenilikçilik Kurulu olarak belirledik.”

‘ASELSAN ile Yaptığımız İşbirliği 4. Nesil Üniversite İçin İlk Adımdır’

Dünyada artık dördüncü nesil üniversitelerin eğitim vermeye başladığını dile getiren Rektörümüz, Gazi Üniversitesinin bu konuda ilk adımları attığını belirtti. 1. nesil üniversitenin sadece eğitim, 2. nesil üniversitenin eğitim ve araştırma, 3. nesil üniversitenin eğitim, araştırma ile ilgilendiğini ve interdisipliner nitelik taşıdığını anlatan Uslan, 4. nesil üniversitenin ise bizzat sahada, sağlık sektörünün içinde, teknik merkezlerin içinde olduğunu söyledi.

Yükseköğretim ile ASELSAN arasında ‘ASELSAN Akademi’ adı altında bir protokol imzalandığını ifade eden Rektörümüz, “Bu protokol için seçilen dört üniversiteden biri Gazi Üniversitesi oldu. Bu konuda tevazu göstermeyeceğim, piyasanın şartları ve yaptığımız işler ortada. Gebze Teknik Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ ve Gazi Üniversitesi, ASELSAN ile birlikte çalışacak. Dört üniversite olarak bir müfredat belirledik. Öğrencilerin tez konuları ASELSAN’ın ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda belirleniyor. Tüm giderleri ASELSAN

üstlenmiş durumda. Bir bakıma Gazi Üniversitesi 4’üncü nesil üniversite olma yolunda ilk adımı atmıştır” dedi.

‘Üniversitemizdeki Sorunlara ve Beklentilere Çareler Üretiyoruz’

Göreve geldiklerinde üniversiteyi mutsuz eden üç süreçten bahsettiğini anımsatan Rektörümüz Uslan, “Bunlardan ilki kadro sorunuydu. İkincisi yetersiz konferans destekleri, üçüncüsü ise bilimsel araştırma projelerinin yeterince desteklenmemesiydi. Göreve gelir gelmez yurtiçi ve yurtdışı konferans destek ücretlerini yüzde 50 arttırdık. Daha önce katılım ücretleri desteklenmiyordu. Bunu da destek kapsamına dahil ettik. Daha önce BAP projelerinde proje başına 2 bin lira ile sınırlı olan konferans destekleri, Avrupa ülkeleri için 2 bin 250, diğer ülkeler için 3 bin 750 liraya çıkarıldı” şeklinde konuştu.

Kadro bekleyen akademisyenlerin beklentilerini karşılıksız bırakmadıklarını dile getiren Rektörümüz sözlerine şöyle devam etti: “Son çıkan ilanımızla beraber göreve geldiğimiz günden bu yana 183 profesör, 156 doçent, 41 yardımcı doçent olmak üzere toplam 380 öğretim üyesinin akademik atama ya da yükseltmesi için izin aldık. Ben bunu kurumumuz adına büyük bir başarı olarak değerlendiriyorum. Bu konuda bizi destekleyen Yükseköğretim Kurulu başkanımız olmak üzere üyelerine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kapatılan fakülteler ve ile meslek yüksekokullarındaki 200 personelimizin kadro aktarımları yapılarak mağduriyetleri giderildi. Hastanemizde servisler kapalıydı. Hemşire sayısının yetersizliğinden dolayı ameliyathaneler çalışamıyordu. Bununla ilgili ciddi bir çalışma yapıldı ve 133 kadro alındı. Hastanemizi gerek bütçe gerekse kadro konusunda rahatlattık.”

‘İnşaatlarla İlgili 43 Milyon Lira İşlem Hacmi Gerçekleşti’

Hastane ve TOKİ inşaatının devam ettiğini anlatan Rektörümüz, “Göreve geldikten sonra Hastane ve TOKİ inşaatının oda dağılımlarını tamamladık. Eşyalarımızın taşınma süreci devam ediyor. Çok kısa sürede binaları hizmete açacağız. Bu inşaatlarla ilgili üniversitemize kesilmiş 21 milyon TL gibi yüksek bir ceza vardı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Çevre Şehircilik Bakanımızın destekleriyle başlattığımız süreçte ve belediye meclisinden alınan kararla cezanın kaldırılması sağlandı.”

Üniversite binalarında geçmişten kalan ciddi sorunların olduğunu ifade eden Rektörümüz Uslan, “İnşaatlarla ilgili 43 milyon işlem hacmi gerçekleşti. Her birimimizde çeşitli sorunlar yaşanıyordu. Örneğin Teknoloji Fakültesinin ısıtma suyu tesisatında ciddi bir su kaçağı yaşanıyormuş. Kaçaklar nedeniyle günde 30-35 ton su boşuna akıyormuş. Aynı şekilde Mühendislik Fakültesi binasında her yağmur yağdığından bilgisayarlar ıslanıyordu. Bu sorunlar çözüldü. Polatlı’nın elektrik sorununu kısa zamanda çözeceğiz. Polatlı İlahiyat Fakültesinde de çalışmalar devam ediyor. Yapı dairesinde ciddi bir personel eksikliğimiz var. 6 mühendis alımı için ilana gönderdik” ifadelerini kullandı.

‘Gazi’nin İlk Kez Kurumsal Kimlik Kılavuzu Olacak’

Gazi’de daha önce hiç yapılmamış bir çalışmayı ilk kez gerçekleştirdiklerini söyleyen Rektörümüz, “Sizlere sormadan hiçbir şey yapmamaya gayret ediyoruz. İlk kez bir kurumsal kimlik kılavuzu hazırladık. Yazışma kağıtlarımızdan zarflarımıza, flamamızdan konferans

duyurularımıza, cübbelerimizden rozetlerimize kadar tüm detayları arkadaşlarımız tekrar düzenledi ve ham halini oluşturdu. Bunu elektronik ortamda öğretim üyelerimizle de paylaştıktan sonra senatomuza getireceğiz ve Gazi Üniversitesinin ilk kez resmi bir kurumsal kimlik kılavuzu olacak” ifadelerini kulandı.

BAP Projelerinde Yeni Düzenleme

Geçmiş dönemle ilgili yaşanan önemli sorunları çözmek için yönetim olarak büyük gayret gösterdiklerini dile getiren Rektörümüz, “Göreve geldiğimizde 19 tane altyapı projesine 9 milyon TL ayrılmış ama akademik hiçbir çıktısı yok. Yani bilimsel araştırma birimimiz mevzuata uygun olmayan bir şekilde bilimsel altyapı projelerine dönüştürülmüş. Yetersiz destek alan akademisyenlerimizin de hem üretiminde hem de moral motivasyonlarında düşme yaşanmıştı. Göreve gelir gelmez -ki biliyorsunuz zor bir dönemde göreve geldik- birkaç ay sonra yüksek lisans tezlerinde üst limiti 15 bin liraya, doktora tezlerinde ise 25 bin liraya çıkardık. Bağımsız BAP projelerinde ise limitsiz destek ilan ettik. Ancak kültürümüz hep altyapı projelerine dayalı olduğundan dolayı sorunlar yaşadık. 20 fakültemiz var. Bunlar arasında adaletli destek dağıtımı sağlanmamış, ayrıcalıklar yaşanmış. Göreve geldikten sonra sözü geçen 19 altyapı projesini iptal ettik. Tıp için 32, Diş Hekimliği ve Fen Fakültesi için 23’er, Eczacılık Fakültesi için 19, Mühendislik Fakültesi için 19, Teknoloji Fakültesi için 11 ve diğerleri ile birlikte 172 projeye destek sağladık ve bu desteği tabana yaymaya özen gösterdik” diye konuştu.

‘Kültürümüzü Değiştirmek Zorundayız’

‘Üniversite olarak kültürümüzü değiştirmek zorundayız’ diyen Rektörümüz Uslan, “ Proje sayımız 172 ancak verdiğimiz bütçe 3 milyon 759 bin lira. Yani bu rakam yıllık ortalamaların kabaca yüzde 40’ına karşılık geliyor. Oysa biz 2 milyon liralık proje getirdiğinizde de destekliyoruz. Ama bunun 50 bin liraya kadar olanlarını buradaki komisyonda değerlendiriliyor. 50 bin lirayı geçenler bağımsız denetçiler tarafından değerlendiriliyor. BAP’ta çok yüksek bütçeli projelerin desteklenmesi yönünde yeni bir adım atılmakta. Aynen TÜBİTAK’ta olduğu gibi panel sistemine geçilecek ve yüksek bütçeli projelerle geldiğiniz de bile bunu destekleyebileceğiz. Bizim amacımız bilimsel katkıyı hem kurumsal anlamda hem de ülkemiz adına yükseltmek. Sosyal alanlarda da bunu gerçekleştirebilmek için bir projemiz var. Özellikle yurtdışı yayınlarına destek verilmesini hayata geçirebilirsek bu da sosyal bilimler adına atmış olduğumuz önemli bir adım olacak” dedi.

‘Yeni Müfredat Yönergesi Hazırlandı’

Artık yeni bir müfredat yönergesi olduğunu ifade eden Rektörümüz Uslan, “Bundan sonra bireysel mantıktan kurumsal mantığa döneceğiz. Gerek ders eklenmesi gerek müfredat değişikleri, bu yönerge kapsamında gerçekleşecek. Eğitim komisyonunda bu yönergeye bağlı kalarak kararlar alınacak. Sizden beklentimiz müfredatımızı güncel dünyaya bağlı olarak gözden geçirmeniz” diye konuştu.

TUŞAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu ile TAI Protokolü

TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu ile TAI arasında çok önemli bir ortaklığa imza atıldığını ifade eden Rektörümüz, “TUSAŞ Kazan Meslek Yüksekokulu’nda, TAI’nin talepleri doğrultusunda bu yıl ilk kez Uçak Teknolojileri Programını açtık. Bu programa kayıt olan 200 öğrencimizin her biri hafta içi bir gün TAI’ye gidiyor. Ayda 4 gün karşılığında 440 lira burs alıyor. Ve yine TAI’nin ihtiyaç duyduğu programları ileride açmayı planlıyoruz. TAI bildiğiniz gibi uluslararası çalışan bir kuruluş. Müfredatımızda olmayan bir İngilizce programını açtık ve bunun maddi yükünü de TAI üstlenmiş durumda. Ayrıca mühendislik eğitimi veren bazı bölümlerimizin de bu programa dahil edilmesi konusunda TAI ile anlaşma sağladık. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimiz aday mühendis olarak TAI’de çalışmaya başlayacaklar.”

‘Bir İstisna Dışında Bütünleme Sınavları Yapılmayacak’

‘Lokal krediden AKTS’ye dönmemiz zorunluydu’ diyen Rektörümüz Uslan, bütünleme sınavlarıyla ilgili de şunları söyledi: “Bütünleme sınavlarını artık yapmayacağız. Bildiğiniz gibi mezuniyette not ortalaması 2.00 olmak şartıyla DC ve DD artık geçer not. Ancak son yarı dönemine geldiği halde mezun olabilmesi için 2.00’ı sağlayamayan ya da yine son yarı dönemde olmasına rağmen ortalamayı 2.00 olarak tutturamayan öğrencilere maksimum 3 ders için bütünleme hakkı verilecek. Bunun dışında ara dönemlerde üniversiteyi bütünleme sınavlarıyla yormak gibi bir derdimiz yok.”

Öğrenci Yemek Ücreti 4 Yıldır Değişmedi

Öğrenci yemek ücretlerine 4 yıldır zam yapılmadığını ifade eden Rektörümüz, “Bu sene dördüncü senemiz. Biz yine zam yapmadık. 3 bin öğrencimiz tamamen ücretsiz olmak üzere 10 bin öğrencimiz de 1.40 kuruşa öğretim üyelerimiz ne yiyorsa aynı yemeği yemeye devam ediyor. Yemek sıralarıyla ilgili şikayetleri de çözdük. Kart okuyuculardan kaynaklanan problemleri giderdik. Ayrıca 800 öğrenci için yeni yemekhanemiz hizmete giriyor. İdari personel yemekhanesini de ayırarak Kültür Merkezini de öğretim üyelerimiz için daha rahat bir hale getirdik” dedi.

Üniversitemizdeki Diğer Çalışmalar

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi: “TSE ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol doğrultusunda helal gıda araştırma ve uygulama merkezi kuruyoruz.”

“Dünyadaki 4’üncü ve ülkemizdeki tek somut olmayan kültürel miras UNESCO kürsüsü kuruldu.”

“Gazi Üniversitesi, Afrika açılımını desteklemek amacıyla ve Yükseköğretim Kurulunun Afrika Destek Programı kapsamında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, TRT ve Türk Tarih Kurumu ile işbirliği anlaşması imzaladık.”

“Afrikalı büyükelçi eşlerini TBMM Başkanımız ile bir araya getirdik. Meclisimizde bir kahvaltı verildi. Ve 15 Temmuz’un dünyada doğru anlaşılmasına yönelik Gazi Üniversitesi olarak önemli bir sorumluluğu da yerine getirdik.”

“Meclis Başkanımıza fahri doktora unvanı tevdi edildi.”

“6 Kasım 2017 tarihinden itibaren üniversitemiz yemekhanesinde vejetaryen mönüsüne başlıyoruz.”

“Başarılı faaliyetlere imza atan ve bizim istediğimiz yeterlilikleri sağlayan 49 öğrenci topluluğuna ödül verdik.”

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın konuşmasının ardından Üniversitemizin Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Arslan’ın açılış dersine geçildi. Bilginin önemine dikkat çeken Arslan, “İnsan son nefesini verince ölmez, insan öğrenmeyince ölür. Bilgi bizim için hikmettir, bir adem bir alemdir. Her öğrenci bir nimet ve bize emanettir, kıymet bilinmeli, israf edilmemelidir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından 2017-2018 akademik yılında üniversitemizi dereceyle kazanan öğrenciler Üniversitemiz tarafından ödüllendirildi. Ayrıca Ampute Milli Futbol Takımı oyuncusu mezunlarımız ve öğrencilerimizin yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde eden öğrencilerimize de ödülleri verildi.

 

 

Son olarak Gazi Kültür Merkezinde bir kokteyl düzenlendi. Bu kokteyle üniversitemiz öğretim üyelerinin yoğun bir katılımı oldu.