Üniversitemiz ile HAK-İŞ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
25 Ocak 2018 10:20

Üniversitemiz ile HAK-İŞ Konfederasyonu arasında 17 Ocak 2018 tarihinde ‘Gençlik Farkında Tema Fikri Proje Yarışması İkili İşbirliği Protokolü’ imza töreni gerçekleştirildi.

İmza törenine HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun ve çok sayıda davetli katıldı.

Rektörümüz Uslan: HAK-İŞ ile Yeni Projeler Yapmaya Hazırız

Rektörümüz Uslan, “İmzalanan bu protokolün çok daha kuşatıcı ve kapsamlı, ülke adına haklar düzleminde sadece kadını değil, insan olarak herkesi kuşatıcı ve verimli projelerin de bir başlangıcı olacağına inanıyorum. Bu proje ile HAK-İŞ ile yeni projeler yapmaya da açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Gonca Bayraktar Durgun ise, HAK-İŞ ile yürütmüş oldukları kadın politikaları ve kadın temelli olarak sendikal bağlamda yaptıkları çalışmaların imza protokolünün temelini oluşturduğunu anlatarak, “Projemiz ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin özellikle kadın temelli politika geliştirmede fikir üretmelerini desteklemek ve onların farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz. Projemiz kapsamında 8 Mart Dünya Kadın Emekçileri Günü’ne yönelik bir hedefimiz var. HAK-İŞ ile birlikte sadece şiddet konusunun değil diğer sosyal konuların da yer alması açısından uygulanabilir bir proje oluşturduk” sözlerine yer verdi.

4. nesil üniversite mantığı içerisinde, üniversiteler ile sivil toplum örgütleri, üniversiteler ile sendikalar arasındaki işbirliğini daha ileri boyuta taşımanın gerekliliğini vurgulayan Arslan da, “HAK-İŞ olarak özellikle çalışma hayatıyla ilgili bir iddiamız var. Bu da eğitim-istihdam işbirliğidir. Eğitimle istihdam arasındaki ilişkileri önemsediğimizi ifade ediyoruz. Biz üniversitelerimizle bu işbirliğimizi geliştirmek, güçlendirmek ve sürekli hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.