Üniversitemiz Diş Hekimliği, Eğitim Bilimleri, İstatistik ve Matematik Alanlarında Türkiye Birincisi
29 Mart 2021 10:38

Gazi Üniversitesi, Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 Çalışmasında Diş Hekimliği, Eğitim Bilimleri, İstatistik ve Matematik Alanlarında Birinci Oldu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Alper ile Doç. Dr. Cihan Döğer'in hazırladığı, Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 çalışması kapsamında; Google Scholar profillerine göre üniversite, temel alan ve branş açısından son beş yılda ve toplamda en üretken ve etkili 10 bin bilim insanı yer aldı. Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 çalışmasında, 15-20 Mart 2021 tarihleri arasındaki Google Scholar profil verileri toplandı.

Türkiye'de Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Matematik, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler, Ziraat, Orman ve Su Ürünleri gibi temel alanlar ile bunların alt branşlarında en üretken ve etkili bilim insanları atıf, i10 indeksi, H indeksi ve trendlerine göre kişi ve kurum bazında sıralandı.

Gazi Üniversitesi, araştırmada ilk 10.000'de bulunan akademisyen sayısı en yüksek 3 devlet üniversitesi arasında 310 öğretim üyesiyle üçüncü sırada yer aldı. Listede ilk sırada 344 öğretim üyesiyle Ege Üniversitesi ve ikinci sırada 320 öğretim üyesiyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer aldı.

 

 

 

Gazi Üniversitesi’nin Türkiye çapında birinci olduğu dört alandaki sıralamalar;

Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme temel alanında Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi;

 

 

Diş Hekimliği Fakültelerinde Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi;

 

 

Matematik Bilim alanında Gazi Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi;

 

 

İstatistik Bilim alanında Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi;

 

biçiminde oluştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi’nin akademik alandaki saygınlığını arttıran başarı ile ilgili açıklamasında; Üniversitemizin 95 yıllık köklü geçmişi ile ulusal ve uluslararası alanlarda başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren, girişimci ve yenilikçi bir araştırma üniversitesi olduğunu ve bu vasfın kendilerine yüklediği sorumlulukların bilincinde olduklarını vurguladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi’nin Disiplinler arası ve nitelikli araştırmalar yaparak, topluma hizmeti görev edinerek, ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve öncü bir üniversite olmaya devam edeceğine dikkat çekti. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, “Araştırma faaliyetleri ve sanayi işbirliklerine yönelik olarak öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin çalışmalarında yanlarında olacağız.  Önümüzdeki süreçte eğitim, tıp, bilim, sanat, araştırma ve spor alanlarda Gazi Üniversitesi adından söz ettirecektir.” dedi.