Gazi Üniversitesi Kariyer Fuarı 2019 - Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Gazi Üniversitesi Kariyer Fuarı 2019
30 Nisan 2019 10:16

Gazi Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi “Kariyer Fuarı 2019” programını düzenledi.   

39 firma, 13 kamu kurumu, 4 enstitü ve 11 öğrenci topluluğu olmak üzere 60’tan fazla katılımcının stand kurduğu iki gün süren Kariyer Fuarının açılışını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan yaptı. 

 

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan yaptığı açılış konuşmasında, geniş kapsamlı bir Kariyer Fuarının ilk kez düzenlendiğini belirterek Fuarda stand kuran firmalara kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Üniversitenin son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi veren Rektörümüz, “Gazi Üniversitesi 2017 Ocak ayında Eklemeli İmalat Teknolojileri konusunda bir altyapı projesi desteği aldı. 2017 Ekim ayında Yükseköğretim Kurumu ve ASELSAN ile imzalanan dördüncü nesil üniversite örneği olan ASELSAN-Akademi protokolünün, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte dört paydaş üniversitesinden biri olduk. Bugün 120’ye yakın firma 950 üzerinde çalışanıyla ülkemizin Ar-Ge faaliyetlerine katkı sağlayan bir teknoparkımız var. Gazi Teknopark’ın 2017 ihracat rakamı 7.2 milyon dolar.

2018 Haziran ayında Resmi Gazetede yeni bir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin kuruluşu yayınlandı. TUSAŞ’ın hemen yanında Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin içinde bulunan 200 dönümlük bir alan, TeknoHAB adıyla yeni bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edildi.  Türkiye’nin en prestijli teknoparkı olması öngörülen TeknoHAB’ın dört kurucu ortağı ve hissedarları arasındayız. Bu bölgede TUSAŞ tarafından inşaa edilecek olan 5500 m² kapalı alana sahip Eklemeli İmalat Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKTAM) binası, TeknoHAB’ın ilk binası olarak kısa süre içerisinde inşa edilecek. Ülkemiz adına, gelecek adına katma değer ifade eden konularda katkı sunan bir Gazi Üniversitesinden bahsediyoruz.

Nörobilim ve noroteknoloji alanında da Gazi Üniversitesinin yürütücülüğünde Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile birlikte bir ulusal merkez kurulması adına biraraya gelindi ve altyapı projesi sunuldu. Mühendislik alanında, sağlık alanında, Kızılay ile yine eğitim alanında işbirliği görüşmelerine devam etmekteyiz. Diğer fakültelerimizle birlikte sadece nitelikli eğitimin değil katma değer üreten Ar-Ge projelerinin de takipçisi ve destekçisiyiz” dedi.

 

 

Prof. Dr. Bensu Karahalil yaptığı konuşmada, “Tüm fakülte, yüksekokul ve meslek okullarından mezun olacak öğrenciler, mezuniyet sonrası profesyonel hayatlarına ivme kazandıracak firmalarla yüz yüze mülakat yapma ve özgeçmişlerini paylaşma ortamı bulacaklar, aynı zamanda firmaların da ihtiyaç ve beklentileri ile örtüşen öğrencilerin yeteneklerine göre bir veri toplayacak” ifadelerine yer verirken, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti ve verimli bir fuar olması dileğinde bulundu.

İŞKUR Artı Hizmet Noktası Açıldı

Eş zamanlı etkinliklerin yanı sıra, öğrencilerin merak ettiği konular hakkında kısa eğitimler ve firma sunumlarıyla renkli anların yaşandığı fuar etkinliğinin ikinci gününde fuarda standı bulunan ve aynı zamanda Üniversitemiz kampüsü içerisinde kurulan Türkiye İş Kurumunun Artı Hizmet Noktasının açılışı gerçekleştirildi.

 

Açılışa Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu Türkiye Direktörü Rubeena Esmail Arndt katıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan yaptığı konuşmada İŞKUR’un yaptığı pilot uygulama kapsamında Gazi Üniversitesinin altı üniversiteden biri olarak seçilmiş olmasından dolayı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürüne ve İŞKUR İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Rektörümüz konuşmasında, Üniversite hakkında bilgiler aktarırken akademik çalışmaların ve Gazi Üniversitesinden mezun olacak öğrencilerin istihdam edilebilme imkânlarının bir değerlendirmesini yaptı.

İstihdamda artışın sağlanması için kaliteli eğitimin önemine dikkat çeken
Rektörümüz, “Akredite programların sayısını artırma çalışmaları yapmaktayız. Tüm fakültelerimize bu konuda destek vermekteyiz. Bizim için bilgi güçtür, ama bilgi nitelikli bilgi ise anlam ifade etmektedir. Biz de bu manada hem nitelikli eğitim noktasında hem de dördüncü nesil üniversitenin temellerinin atılması için büyük çaba içerisindeyiz” sözlerine yer verdi.    

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Nitelikli istihdamın artırılması konusu bakanlığımızın öncelikli konuları arasında yer alıyor. Başlattığımız istihdam seferberliği çerçevesinde bu faaliyetlerimizi daha bütüncül ve sistematik bir program çerçevesinde kararlılıkla sürdürüyoruz. 81 ilimizde düzenlediğimiz 137 etkinlikle üniversitelerimizden iş hayatına geçişi destekleme,  bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yürüttük. Sayısı 93’ü bulan üniversite irtibat noktalarımızdan birini de Gazi Üniversitemizde açmıştık. Bugün de yenilikçi yaklaşımlarla geliştirilmiş olan İŞKUR Artı Hizmet Noktaları uygulamamızı üniversite irtibat noktaları yaklaşımımızın daha görünür ve öğrencilerimiz için daha ulaşılabilir kılmak adına hayata geçirdik. Böylece sizlerle daha yakın olacağız ihtiyaç ve beklentilerinizi öğreneceğiz, geleceğinize birlikte yön vereceğiz”

Erdem konuşmasının sonunda, bu yaz uygulamaya başlanacak olan Avrupa’da, Amerika’da gönüllü çalışma olarak yaygın bir şekilde uygulanan sosyal çalışma programının müjdesini verdi. 

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise konuşmasında, “Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu  (GİZ) ile Türkiye İş Kurumu olarak 2017 yılından bugüne önemli bir projeyi yürütmekteyiz. Bu proje kapsamında kurumsal kapasitenin artırılması ve üniversitelerimizle daha etkin programların gerçekleştirilmesi için 6 ilimizde 6 hizmet noktası oluşturuldu. Bugün de Gazi Üniversitemizde bu hizmet noktalarımızdan birini açıyoruz” dedi.    

Konuşmaların arından Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu Türkiye Direktörü Rubeena Esmail Arndt ve Kariyer Merkez Müdürü Prof. Dr. Bensu Karahalil,  fuar alanın yanında bulunan İŞKUR Artı Hizmet Noktasının kurdela keserek açılışını gerçekleştirdi.